porady

Czyszczenie tapicerki – najczęstsze błędy

czyszczenie tapicerki

Najczęstsze błędy podczas czyszczenia tapicerki.
Na co zwrócić uwagę, by uniknąć potencjalnych szkód?

Po pierwsze: najważniejsze jest regularne czyszczenie tapicerki.

Na samym początku warto zaznaczyć, że nasze tapicerki codziennie narażone są na szereg czynników zewnętrznych. Należą do nich między innymi zabrudzenia i plamy powstałe z jedzenia i picia, kosmetyków, a także przez kontakt ze skórą, włosami czy zwierzętami. Niestety, tapicerka z łatwością absorbuje kurz unoszący się w powietrzu i w bardzo krótkim czasie, może utworzyć się na jej powierzchni nieprzyjemna i lepka powłoka. Dlatego tak bardzo istotne jest wystrzeganie się błędów podczas czyszczenia tapicerki i jej regularne czyszczenie.

Po drugie: czy każdą tapicerkę mogę wyprać w ten sam sposób?

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na czyszczenie tapicerki. Każda z nich, ze względu na swój stan, materiał, zabrudzenia czy kolor powinna przejść indywidualny dobór odpowiedniej chemii i metody czyszczącej. Dodatkowo, by przedłużyć jej żywotność, nienaganny wygląd możemy użyć metody konserwacji czy impregnacji.

Po trzecie: trudne przypadki wymagają specjalisty

Pamiętaj! Nim samodzielnie przystąpisz do prania kanapy, skonsultuj się z profesjonalistą. Nagromadzony kurz i zabrudzenia mogą być problematyczne do usunięcia. Oddając swój ulubiony mebel w ręce specjalisty branży czyszczącej, możesz mieć pewność, że tkanina będzie należycie potraktowana z zastosowaniem profesjonalnych środków piorących do prania tapicerki oraz ekstraktorów piorących.

Wskazówki jak uniknąć błędów w czyszczeniu tapicerki:

Unikaj nadmiernego przemaczania tkaniny.

Tapicerka jest zdecydowanie delikatniejsza niż dywan i nadmiar roztworu do prania może doprowadzić do uszkodzeń tapicerki. Ponadto może zostawić nieestetyczne zacieki. Używaj jak najmniejszej ilości płynów. W przypadku, gdy ta ilość nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, skorzystaj z pomocy specjalisty. Profesjonalista dysponuje odpowiednim ekstraktorem piorącym, chemią dobraną do konkretnego materiału oraz wiedzą. W ten sposób unikniesz potencjalnych błędów w czyszczeniu tapicerki podczas samodzielnych prób zapierania mebli tapicerowanych.

Nie szoruj plam!

Dosyć częstym błędem w czyszczeniu tapicerki jest nadmierne pocieranie plamy. Konsekwencją takiego działania może być przeniknięcie zanieczyszczenia do głębszych warstw tkaniny i rozprowadzenie jej po większym obszarze.
Tamponowanie to jedyna słuszna metoda w takim wypadku. Do jej wykonania użyj białej mikrofibry lub chłonnego ręcznika papierowego. Delikatnie dociśnij miejsce, gdzie jest plama i usuń jej nadmiar. Z pozostałością po uporczywych plamach i zabrudzeniach niech zajmie się profesjonalista.

Wykonaj test przed użyciem produktu.

Tkaniny obiciowe oferują nam różnorodność materiałów, wzorów, struktur oraz pełną paletę kolorów. To właśnie od tych czynników zależy dobór chemii. Niewłaściwy roztwór, odplamiacz czy detergent może uszkodzić tkaninę, spowodować migrację kolorów bądź ich wybielenie. Przed przystąpieniem do czyszczenia wykonaj test w niewidocznym miejscu, by zminimalizować ryzyko. Jednak najbezpieczniejszy sposób to powierzenie tapicerki profesjonalistom, którzy z pewnością dobiorą odpowiednią chemię i technikę czyszczącą.

Regularnie czyść swoje meble tapicerowane.

Pozwoli to na przedłużenie ich żywotności i zachowanie pięknego wyglądu. Producenci rekomendują profesjonalne czyszczenie mebli co 24-48 miesięcy. W przypadku, gdy użytkowane są przez dzieci i zwierzęta, możesz zwiększyć częstotliwość w zależności od potrzeb. Warto zaznaczyć, że częstsze czyszczenie tapicerki na meblach może złagodzić objawy alergii czy astmy.